95.5k views
5 votes
A store is having a sale on where movies are 15% of their original price. A movie is on sale for $22.10. What is the original price of the movie?

User Kberg
by
6.5k points

2 Answers

5 votes
ok so first off understand what they are saying. there is a movie on sale for $22.10 which is 15 percent of the original price. So now what you do is set up the problem.

22.10 is = 15% of the price

x = 100% of the price (original price)

15 = 22.10
100 x

now just use cross multiplication.

15x = 22.10 · 100

solve for x.

15x = 2210
15 15

x = 147.33333333 since the 3's go on forever you can simply put it into a fraction

x = 147 3
9

whenever there is a repeating number you can put it into a fraction but putting the repeating number over a 9
User AAsk
by
7.0k points
1 vote

Answer:

$147.33

Explanation:

In order to solve this problem we just have to do a quick reasoning, the problem states that the movies are being sold for the 15% of their original price, so 22.10 represents the 15% of the original price, with this we can just do a rule of thirds to be able to calculate how much is the 100%.


(15)/(100)= (22.1)/(x)

Now if we just clear the x we can solve the equation for X.


x=((22.10)(100))/(15)


x=(2210)/(15) \\x=147.33

So the original price would be 147.33

User Maarten Docter
by
7.5k points