menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Which is the better deal? 1 pack of paper for $2.50 2 packs for $4.00 3 packs for $6.50 4 packs for $10.00
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Which is the better deal? 1 pack of paper for $2.50 2 packs for $4.00 3 packs for $6.50 4 packs for $10.00
asked
Nov 20, 2017
106k
views
0
votes
Which is the better deal?
1 pack of paper for $2.50
2 packs for $4.00
3 packs for $6.50
4 packs for $10.00
English
high-school
Vipin Mohan
asked
by
Vipin Mohan
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
By dividing the $ amount by the number of packs you will find the price per pack. For example:
$2.50 ÷ 1 pack = $2.50
$4.00 ÷ 2 packs = $2.00
This calculation would tell you which is the best deal.
Afterburner
answered
Nov 25, 2017
by
Afterburner
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
Passe para a voz passiva: - Kevin asked Dennis a question -Somebody Build the house last year -She gives him a box
Who is the author of Alice's Adventures in Wonderland'??
why is mercury usually hard to see without a telescope?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org