106k views
0 votes
Which is the better deal?

1 pack of paper for $2.50


2 packs for $4.00


3 packs for $6.50


4 packs for $10.00

1 Answer

0 votes
By dividing the $ amount by the number of packs you will find the price per pack. For example:

$2.50 ÷ 1 pack = $2.50
$4.00 ÷ 2 packs = $2.00

This calculation would tell you which is the best deal.
User Afterburner
by
8.4k points

No related questions found