menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which is the better deal? 1 pack of paper for $2.50 2 packs for $4.00 3 packs for $6.50 4 packs for $10.00
asked
Nov 20, 2017
106k
views
0
votes
Which is the better deal?
1 pack of paper for $2.50
2 packs for $4.00
3 packs for $6.50
4 packs for $10.00
English
high-school
Vipin Mohan
asked
by
Vipin Mohan
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
By dividing the $ amount by the number of packs you will find the price per pack. For example:
$2.50 ÷ 1 pack = $2.50
$4.00 ÷ 2 packs = $2.00
This calculation would tell you which is the best deal.
Afterburner
answered
Nov 25, 2017
by
Afterburner
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
Passe para a voz passiva: - Kevin asked Dennis a question -Somebody Build the house last year -She gives him a box
Who is the author of Alice's Adventures in Wonderland'??
why is mercury usually hard to see without a telescope?
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
Transforme em voz passiva: They don't speak English in this shop
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org