174k views
4 votes
a stereo is marked down $75. If this is a 15% decrease find the sale price. How do you work this problem out?

2 Answers

5 votes
You can do a proportion: 75/15 = x/100
you then do 100x75 and the divide by 15 and get 500.
15% of $500 is $75 so the sale price would be $425 I believe.
User Morgan Green
by
7.4k points
3 votes

Answer:

The selling price is $425.

Explanation:

Given information:

Marked down price = $75

15% decrease = $75

Let x be the market price.


x* (15)/(100)=75


0.15x=75

Divide both sides by 0.15.


x=500

The market price is $500.

Selling price = Market price - Marked down

Selling price = $500 - $75

Selling price = $425

Therefore, the selling price is $425.

User Singhspk
by
7.4k points