Answer:
The selling price is $425.
Explanation:
Given information:
Marked down price = $75
15% decrease = $75
Let x be the market price.


Divide both sides by 0.15.

The market price is $500.
Selling price = Market price - Marked down
Selling price = $500 - $75
Selling price = $425
Therefore, the selling price is $425.