199k views
3 votes
Mr. franklin paid $33.20 for 8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon ?

User Fractals
by
9.0k points

2 Answers

0 votes
the price of 8 gallons is $33.20
the price of 1 gallon is $33.20/8
= $4.15
User AdamJonR
by
7.7k points
3 votes
The price of 1 gallon is $4.15. You figure this out by dividing 33.20 by 8.
33.20/8 = 4.15
User AdvSphere
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories