menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Apples in a french market cost 2.5 Euros per kilogram. what is the price in dollars per pound. (Based on $ 1.256 - Euros .7965)
asked
Apr 25, 2017
28.0k
views
5
votes
Apples in a french market cost 2.5 Euros per kilogram. what is the price in dollars per pound. (Based on $ 1.256 - Euros .7965)
Mathematics
high-school
Stefan Drissen
asked
by
Stefan Drissen
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
2.5euros/1kg×?U.S$/?euro×1kg/?lb
and, 1 kg=2.20462 lb
2.5/1 * $1.256/.7965 E * 1KG/2.204 =3.14/178= 1.76.
Kamil Slowikowski
answered
Apr 30, 2017
by
Kamil Slowikowski
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 22, 2021
108k
views
Round 7965 to the nearest thousand
Nikola Simonov
asked
Nov 22, 2021
by
Nikola Simonov
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
108k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org