3.8k views
2 votes
A high school will graduate 100 students. of these, 52 students plan to attend college. what percent of the students plan to attend college

User Ghazni
by
6.6k points

2 Answers

4 votes
52 percent of students plan to attend college
User Viviana
by
6.8k points
4 votes
52%

There is 100 students,

100% is everyone so 100% is everyone

52 of these are planning on attending college so do

52 / 100 = 0.52.
0.52*100(%) = 52%

Another example

156 students in a class, 52 plan on attending college.

52 / 156 = 0.33
0.33*100(%) = 33%.

Hope I helped!

By the way, the sign "/" means divided
User Pliskin
by
5.5k points