219k views
2 votes
Jake bought 3 drawing pens for $8.07. Each pen cost the same amount. About how much did he spend for onr pen?

User Draysams
by
8.8k points

2 Answers

4 votes
Each pen costs $2.69. You find this out by dividing 8.07 / 3.
User Clinton
by
8.3k points
3 votes
3p= 8.07
p= 8.07/3
one pen= $2.69
User Lasse Bunk
by
8.5k points

Related questions

1 answer
3 votes
78.7k views
1 answer
2 votes
183k views
asked Jun 26, 2018 21.9k views
Alanna asked Jun 26, 2018
by Alanna
7.9k points
1 answer
0 votes
21.9k views