Answer:
Height of the water is 2 meter.
Explanation:
We are given that,
Volume of the rectangular pool = 270 m³
Length of the pool = 15 meter
Width of the pool = 9 meter
It is required to find the height of the pool.
Since, we know,
Volume of the rectangular pool = Length × Width × Height
The, we get,

i.e.

i.e.

i.e. Height = 2 meters
Hence, the height of the water is 2 meter.