220k views
1 vote
Sebastian's pool is filled with270 cubic meters of water. The base of the pool is 15m long and 9m wide . What is the height of the water in Sebastian's pool?

User Malhal
by
6.7k points

2 Answers

2 votes

Answer:

Height of the water is 2 meter.

Explanation:

We are given that,

Volume of the rectangular pool = 270 m³

Length of the pool = 15 meter

Width of the pool = 9 meter

It is required to find the height of the pool.

Since, we know,

Volume of the rectangular pool = Length × Width × Height

The, we get,


270=15* 9* Height

i.e.
270=135* Height

i.e.
Height=(270)/(135)

i.e. Height = 2 meters

Hence, the height of the water is 2 meter.

User Leemour
by
7.0k points
5 votes
to find volume you take length * height * width. in this equation

15 x H x 9 = 270

so take 15 x 9

135H = 270

divide both sides by 135

135H/135 = 270 / 135

H=2

height is 2 meters


H = height
User ElectronAnt
by
7.3k points