menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You can buy 9 cans for green beans at the village market for $4.12 you can buy 7 of the same green beans at sams club for $4.22 which place is better buy
asked
Dec 12, 2017
125k
views
3
votes
You can buy 9 cans for green beans at the village market for $4.12 you can buy 7 of the same green beans at sams club for $4.22 which place is better buy
Mathematics
high-school
SolveSoul
asked
by
SolveSoul
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
The village market would be a better buy because it is cheaper to buy 9 from there than to buy 7 from Sams club. So your answer would be the village market
Sengs
answered
Dec 14, 2017
by
Sengs
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
The village market is the better price. This is because at the market, the unit price of 1 can is about $0.45. Meanwhile, at Sam's Club the price for 1 can is about $0.60.
Neeta
answered
Dec 19, 2017
by
Neeta
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 11, 2017
95.7k
views
You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $3.10. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $5.50. Which place is the better buy?
Adam Magaluk
asked
Jun 11, 2017
by
Adam Magaluk
9.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
95.7k
views
asked
May 2, 2017
192k
views
you can buy 5 cans of green beans at the village market for $3 you can buy 10 of the same cans of beans at Sams Club for $6.10 which is the better place to buy
Klump
asked
May 2, 2017
by
Klump
8.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
192k
views
asked
Feb 21, 2016
75.5k
views
you can buy 5 cans of green beans at the village market for $2.40. you can buy 10 of the same cans of beans at sams club for $6.50 wich place is the better buy
JustGettinStarted
asked
Feb 21, 2016
by
JustGettinStarted
8.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
75.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org