116k views
4 votes
Which of the following boxes of cereal is the best buy?

14-ounce box for $2.19
15.5-ounce box for $2.28
18-ounce box for $3.07
24-ounce box for $3.95

2 Answers

6 votes
14 ounces for $2.19 = 6.39 ounces per dollar
15.5 ounces for $2.28 = 6.80 ounces per dollar
18 ounces for $3.07 = 5.86 ounces per dollar
24 ounces for $3.95 = 6.08 ounces per dollar

The 15.5-ounce box for $2.28 is the best buy.

hope this helps :)
User Anamul
by
7.7k points
2 votes
I would say the 15.5 ounce box .
User Imjaydeep
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories