227k views
5 votes
A student is 5 feet, 2 inches tall. What is her height in meters?

User Mark Pazon
by
7.2k points

1 Answer

2 votes
We know that 1 feet is 0.3m and that 1 inch = 0.0254 m
To get the result we have to multiply 5 feet by 0.3 and 2 inches by 0.0254 and add it.
5*0.3=1.5
2*0.0254=0.0508
Now adding
1.5+0.058=1.55m - its the answer
User JamesFrost
by
6.7k points