18.6k views
4 votes
Alan bought a package of 6 socks for $8.99. Brittney bought a package of 12 socks for $16.25. which was the better buy? explain

User ChipJust
by
8.4k points

2 Answers

6 votes

Answer:

Brittney’s was the better buy.

Explanation:

The first option was 1.49 per unit and the second was 1.35 per unit.

User Jeungwoo Yoo
by
7.0k points
4 votes

Answer:

12 socks for $16.25.

Explanation:

divide 8.99 by 6 you get 1.49.

divide 16.25 by 12 you get 1.35.

clearly, the second one is cheaper.

User Matheus Bica
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.