192k views
5 votes
4.) What is the better buy?:

$5 for 8 pens
OR
$32.50 for 50
pens?
Show your work.

2 Answers

9 votes

Answer:

5 for 8 pens

Explanation:

I did it on a paper.

Lol

User Lobuo
by
8.5k points
5 votes

Answer:

$5 for 8 pens

Explanation:

0.625 times 8= 5 dollars

0.625 times 50= 31.25

which is way cheaper

User Rpatel
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories