178k views
5 votes
The cost of 3 stickers is 89¢ to the nearest cent, how much would 1 sticker cost

A 23¢
B 28¢
C 30¢
D 33¢

User MandyW
by
8.4k points

2 Answers

2 votes

Answer:

B (I believe)

Explanation:

89 divided by three equals 29.6666 (the number of sixes goes on forever)

but that is'nt a number on here, so just round down to 28¢

Hope this helped!!! :3

User Denis Frezzato
by
8.0k points
7 votes

Divide total price by quantity:

0.89 / 3 = 0.296 = 0.30

It would cost C. 30 cents

User Jermyn
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories