138k views
0 votes
Jen bought 5 cds for $57.50 what is the unit price?

User Traktor
by
7.4k points

2 Answers

1 vote
Hello,

Shall we begin?

$57.50 is 5 cds, unit price:
= 57.50 : 5
= 11.50

Answers: unit price is $ 11.50
User Xenya
by
8.0k points
3 votes
$11.50 because
57.5÷5=11.5
User Erick Robertson
by
7.6k points

Related questions

asked Jan 3, 2020 202k views
P D asked Jan 3, 2020
by P D
8.1k points
1 answer
3 votes
202k views
asked Oct 5, 2020 187k views
Benji York asked Oct 5, 2020
by Benji York
8.2k points
1 answer
5 votes
187k views
asked Jul 18, 2021 21.6k views
Morgb asked Jul 18, 2021
by Morgb
8.3k points
2 answers
2 votes
21.6k views