1.4k views
1 vote
It is well known that the element magnesium has three naturally occurring isotopes. Mg-24 represents 79.0% of all magnesium atoms, Mg-25 accounts for 10.0%, and Mg-26 is the remaining 11.0%. If you have 226. atoms of magnesium, how many should be Mg-24?

User Lashawna
by
8.1k points

2 Answers

3 votes
Multiply the number of atoms by the % of Mg-24 and round to the closest integer.

226 * 79.0% = 178.54 = 179
User Jessica Parsons
by
7.4k points
4 votes

Answer : The number of Mg-24 should be, 178.54

Solution :

As we are given the 79.0% of all magnesium atoms of Mg-24 and the number of magnesium atoms is 226. Now we have to calculate the number of Mg-24.


\text{Number of Mg-24}=(79.0)/(100)* \text{Number of magnesium atom}


\text{Number of Mg-24}=(79.0)/(100)* 226=178.54

Therefore, the number of Mg-24 should be, 178.54

User Blackecho
by
6.5k points