201k views
11 votes
A grocery store sells a bag of 4 oranges for $1.56. How much does one orange cost?

User Hameed
by
8.3k points

2 Answers

9 votes

Answer:

36 cents

Explanation:

if you multiply 36 by 4 you'll get 1.56

User Tdurnford
by
7.4k points
11 votes

Answer:

.39 cents

Explanation:

1.56 divided by 4 is .39

User Weibo Li
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories