201k views
11 votes
A grocery store sells a bag of 4 oranges for $1.56. How much does one orange cost?

User Hameed
by
5.0k points

2 Answers

9 votes

Answer:

36 cents

Explanation:

if you multiply 36 by 4 you'll get 1.56

User Tdurnford
by
5.3k points
11 votes

Answer:

.39 cents

Explanation:

1.56 divided by 4 is .39

User Weibo Li
by
4.9k points