4.1k views
5 votes
A student ran the 50 yard dash in 5.8 seconds at what speed did the student run in miles per hour round to the nearest 10th

2 Answers

2 votes
the answer is 17.6 miles per hour 
User Perishable Dave
by
8.1k points
6 votes

Answer:

The speed of student is 17.634 miles per hour.

Explanation:

We need to find the speed of student in miles per hour.

Distance covered by student = 50 yards

We know that there are 0.000568182 miles in 1 yard.

Thus, the student covered


50* 0.000568182 = 0.0284091~ miles

Time taken by the student = 5.8 second

We need to convert second into hours. There are 3600 seconds in 1 hour.

Time taken by student


\displaystyle(5.8)/(3600) = 0.001611~ hours

Formula:


Speed = \displaystyle\frac{\text{Distance covered}}{\text{Time taken}}


Speed = \displaystyle(0.0284091)/(0.001611) = 17.634\text{ miles per hour}

Thus, the speed of student is 17.634 miles per hour.

User Roger Cruz
by
7.5k points