menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A pound of rice crackers costs $2.88. Matthew purchased 1/4 pound of crackers. How much did he pay for crackers?
asked
May 22, 2017
149k
views
5
votes
A pound of rice crackers costs $2.88. Matthew purchased 1/4 pound of crackers. How much did he pay for crackers?
Mathematics
middle-school
Razem
asked
by
Razem
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
$2.88/4=.72 cents for 1/4 pound of rice crackers.
Sahdeep Singh
answered
May 24, 2017
by
Sahdeep Singh
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
He payed 0.72
First you take 2.88, then you multiply it by 1/4 or a simpler way would be to divide 2.88 by 4. The answer is $0.72
Banjer
answered
May 28, 2017
by
Banjer
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 11, 2024
5.1k
views
A pound of rice crackers costs $2.88. Matthew purchased 1/4 pounds of crackers. How much did he pay for the crackers
Dscarr
asked
Sep 11, 2024
by
Dscarr
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
5.1k
views
asked
Jun 24, 2016
3.5k
views
A pound of rice crackers costs $2.88.Matthew purchased 1/4 pound of crackers.How much did he pay for the crackers?
BruneauB
asked
Jun 24, 2016
by
BruneauB
8.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
3.5k
views
asked
Jun 27, 2016
212k
views
A pound of rice crackers costs 2.88.Matthew purchased 1/4 pound of crackers.how much did he pay for the crackers
Chirag Nagariya
asked
Jun 27, 2016
by
Chirag Nagariya
8.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
212k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org