130k views
0 votes
What is the molar mass of a substance

2 Answers

4 votes
The mass of an element in the periodic table
User Aditya Wirayudha
by
7.8k points
6 votes

Molar mass of a molecule is the sum of the atomic mass of the individual elements in the molecule.

Atomic mass of Pb = 207 amu

Atomic mass of N = 14 amu

Atomic mass of O = 16 amu

Here amu stands for atomic mass unit

Molar mass of Pb(NO₃)₂ = 207 + [14 + (16 x 3)] x 2

= 207 + 28 + (48) x 2 = 331 g/mol

User Graeme Paul
by
6.4k points