139k views
2 votes
one bottle of shampoo cost 6$ for 8 ounces. A second bottle cost 4$ for 5 ounces of shampoo. Which has a lower unit? how much lower?

User Vadimchin
by
7.8k points

2 Answers

6 votes
6/8 = $0.75 per ounce

4/5 = $0.80 per ounce
User Spencergibb
by
8.3k points
3 votes
$6/8 = 75 cents per ounce

$4/5 = 80 cents per ounce

The 8 ounces for $6 is lower by 5 cents.

Hope this helps,
Tiara
User Bliss
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories