menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
one bottle of shampoo cost 6$ for 8 ounces. A second bottle cost 4$ for 5 ounces of shampoo. Which has a lower unit? how much lower?
asked
Mar 4, 2017
139k
views
2
votes
one bottle of shampoo cost 6$ for 8 ounces. A second bottle cost 4$ for 5 ounces of shampoo. Which has a lower unit? how much lower?
Mathematics
middle-school
Vadimchin
asked
by
Vadimchin
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
6/8 = $0.75 per ounce
4/5 = $0.80 per ounce
Spencergibb
answered
Mar 6, 2017
by
Spencergibb
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
$6/8 = 75 cents per ounce
$4/5 = 80 cents per ounce
The 8 ounces for $6 is lower by 5 cents.
Hope this helps,
Tiara
Bliss
answered
Mar 8, 2017
by
Bliss
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 12, 2024
122k
views
Marco market: the price of a chewy toy is 2$ while the price of a cat collar is 6$ Sonia Superstore: the price of a chewy toy for dogs is 4$ and the price of a cat collar is 4$ Great the equation representing
Bun Houth
asked
Jan 12, 2024
by
Bun Houth
8.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
122k
views
asked
Aug 11, 2024
33.6k
views
Current Attempt in Progress Suppose that $P(A \mid B)=0.2, P\left(A \mid B{prime}right)=0.4$, and $P(B)=0.6$. What is the $P(A)$ ? Round your answer to two decimal places (e.g. 98.76). SP.AS. 1004
Sasha Pachev
asked
Aug 11, 2024
by
Sasha Pachev
8.3k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
33.6k
views
asked
Mar 27, 2024
91.7k
views
Witch is a better buy seven cans for 4$ or 9 cans for 6$
NeonGlow
asked
Mar 27, 2024
by
NeonGlow
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
91.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org