139k views
2 votes
one bottle of shampoo cost 6$ for 8 ounces. A second bottle cost 4$ for 5 ounces of shampoo. Which has a lower unit? how much lower?

User Vadimchin
by
7.0k points

2 Answers

6 votes
6/8 = $0.75 per ounce

4/5 = $0.80 per ounce
User Spencergibb
by
7.3k points
3 votes
$6/8 = 75 cents per ounce

$4/5 = 80 cents per ounce

The 8 ounces for $6 is lower by 5 cents.

Hope this helps,
Tiara
User Bliss
by
7.0k points