menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
One bottle of shampoo cost 6$ for 8 ounces. A second bottle cost 4$ for 5 ounces of shampoo. Which has a lower unit? how much lower?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
One bottle of shampoo cost 6$ for 8 ounces. A second bottle cost 4$ for 5 ounces of shampoo. Which has a lower unit? how much lower?
asked
Mar 4, 2017
139k
views
2
votes
one bottle of shampoo cost 6$ for 8 ounces. A second bottle cost 4$ for 5 ounces of shampoo. Which has a lower unit? how much lower?
Mathematics
middle-school
Vadimchin
asked
by
Vadimchin
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
6/8 = $0.75 per ounce
4/5 = $0.80 per ounce
Spencergibb
answered
Mar 6, 2017
by
Spencergibb
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
$6/8 = 75 cents per ounce
$4/5 = 80 cents per ounce
The 8 ounces for $6 is lower by 5 cents.
Hope this helps,
Tiara
Bliss
answered
Mar 8, 2017
by
Bliss
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 12, 2024
122k
views
Marco market: the price of a chewy toy is 2$ while the price of a cat collar is 6$ Sonia Superstore: the price of a chewy toy for dogs is 4$ and the price of a cat collar is 4$ Great the equation representing
Bun Houth
asked
Jan 12, 2024
by
Bun Houth
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
122k
views
asked
Aug 11, 2024
33.6k
views
Current Attempt in Progress Suppose that $P(A \mid B)=0.2, P\left(A \mid B{prime}right)=0.4$, and $P(B)=0.6$. What is the $P(A)$ ? Round your answer to two decimal places (e.g. 98.76). SP.AS. 1004
Sasha Pachev
asked
Aug 11, 2024
by
Sasha Pachev
8.3k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
33.6k
views
asked
Mar 27, 2024
91.7k
views
Witch is a better buy seven cans for 4$ or 9 cans for 6$
NeonGlow
asked
Mar 27, 2024
by
NeonGlow
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
91.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org