27.8k views
2 votes
Ms. Turner is buying deli meat to make sandwiches for a class picnic. She buys 14 pounds of roast beef for $51.10. She also buys 12 pounds of smoked turkey for $42.60. Ham costs $3.80 per pound. Which kind of deli meat is least expensive per pound?

User Dwjohnston
by
7.8k points

2 Answers

1 vote
I hope this helps you
Ms. Turner is buying deli meat to make sandwiches for a class picnic. She buys 14 pounds-example-1
User StuWeldon
by
8.0k points
3 votes
RB: $51.10/14=$3.65 per lb
Turkey: $42.60/12=$3.55 per lb
Ham: $3.80 per lb

Answer: Turkey is the LEAST expensive
User Topched
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.