menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ms. Turner is buying deli meat to make sandwiches for a class picnic. She buys 14 pounds of roast beef for $51.10. She also buys 12 pounds of smoked turkey for $42.60. Ham costs…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Ms. Turner is buying deli meat to make sandwiches for a class picnic. She buys 14 pounds of roast beef for $51.10. She also buys 12 pounds of smoked turkey for $42.60. Ham costs…
asked
Dec 24, 2017
27.8k
views
2
votes
Ms. Turner is buying deli meat to make sandwiches for a class picnic. She buys 14 pounds of roast beef for $51.10. She also buys 12 pounds of smoked turkey for $42.60. Ham costs $3.80 per pound. Which kind of deli meat is least expensive per pound?
Mathematics
middle-school
Dwjohnston
asked
by
Dwjohnston
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
I hope this helps you
StuWeldon
answered
Dec 27, 2017
by
StuWeldon
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
RB: $51.10/14=$3.65 per lb
Turkey: $42.60/12=$3.55 per lb
Ham: $3.80 per lb
Answer: Turkey is the LEAST expensive
Topched
answered
Dec 30, 2017
by
Topched
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 9, 2022
163k
views
Natalia went to the deli and ordered 1/2 pound of sweet ham, 5/6 pound of roast beef, and 2/8 pound of smoked chicken. How many pounds of meat did she order? *
Llongi
asked
Mar 9, 2022
by
Llongi
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
163k
views
asked
Oct 10, 2022
72.6k
views
NEED HELP ASAP A deli owner made a probability distribution chart for the meat choices of their customers’ sandwiches when the sandwiches contain only one meat. Ham 0.28 Turkey 0.31 Roast Beef 0.19 Tuna
EcologyTom
asked
Oct 10, 2022
by
EcologyTom
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
15
votes
72.6k
views
asked
Aug 21, 2021
102k
views
Question: An airport deli sells turkey, ham, and roast beef sandwiches. A customer can choose between turkey, ham, and roast beef, if it does or does not have cheese on it, and it may or may not have mayonnaise
Crollster
asked
Aug 21, 2021
by
Crollster
7.3k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
102k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org