4.4k views
2 votes
If a case of 24 cans of peaches costs $7.50, how much does each can cost, to the nearest cent?

User Ericslaw
by
7.8k points

2 Answers

7 votes
$7.50 divided by 24= 0.31
User Sectus
by
7.8k points
4 votes

Answer:

31 cents

Step-by-step explanation:

To answer this question, you need to calculate the unit value of each can. This is a simple calculation, which consists of dividing the total price of the box, $ 7.50, by the total of peach cans that make up the box, 24 units.

Thus we have: $ 7.50 / 24 = $ 0.31

So each can of peach costs 31 cents.

User Clinteney Hui
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.