159k views
5 votes
A store sells 12 cans of nuts for $33. How much would it cost you to buy 7 cans of nuts?

1 Answer

4 votes
33/12 = 2.75 per can

2.75 * 7 = 19.25......so its 19.25 for 7 cans
User Bretterer
by
7.8k points

Related questions

2 answers
5 votes
16.3k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories