menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Dean is comparing prices on ground beef. Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49. Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96. Which store is offering the better deal on ground
asked
Apr 5, 2022
4.2k
views
12
votes
Dean is comparing prices on ground beef. Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49. Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96.
Which store is offering the better deal on ground beef? Show your work.
Mathematics
high-school
Ivan Abramov
asked
by
Ivan Abramov
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
8
votes
The answer is answer A is the correct answer
Vasiliy Sharapov
answered
Apr 10, 2022
by
Vasiliy Sharapov
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 16, 2022
234k
views
Dean is comparing prices on ground beef. Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49. Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96. Which store is offering the better deal on ground
Gamma
asked
Oct 16, 2022
by
Gamma
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
234k
views
asked
May 8, 2022
203k
views
Can somebody help me? Dean is comparing prices on ground beef. Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49. Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96. Which store is offering the
Tiborg
asked
May 8, 2022
by
Tiborg
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
23
votes
203k
views
asked
Apr 1, 2022
138k
views
Dean is comparing prices on ground beef. Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49. Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96. Which store is offering the better deal on ground
Gander
asked
Apr 1, 2022
by
Gander
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
16
votes
138k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org