56.7k views
5 votes
You purchase a shirt for $8.50. There is a 6% sales tax. Your total cost will be?

User Bbak
by
7.6k points

2 Answers

1 vote
As you have to pay a sales tax of 6%, multiply 8.5*6% or $8.5*0.06 = $0.51 then add it to $8.5 so you get the answer =8.5+0.51= $9.01
User Shalom Aleichem
by
6.7k points
2 votes
If you have tax, then you multiply the cost by 1.06 since it is 6%. you mutlipy 8.50 by 1.06 and you get $9.01
User Sylvio LeBlanc
by
6.9k points