71.8k views
4 votes
Mr reinard bought 5 pounds of feed for his chickens for $10. how much did the feed cost per pound in dollars

User Sachleen
by
7.2k points

1 Answer

3 votes
For this we would just need to divide the cost by the amount of pounds.

$10/5 pounds
=$2/pound

The feed costs $2 per pound. Have a nice day!

User Abel Masila
by
6.8k points