152k views
2 votes
janice bought a book for $4.00. she also bought 5 pens. she spent a total of $39.00. how much did each pen cost?

User Dvlden
by
6.8k points

2 Answers

2 votes

Answer:

A

Explanation:

$7.00

User Jamessct
by
7.5k points
5 votes
39=5*pen+4 => 5*pen=39-4=35 => pen=35/5 => pen=7. Each pen costs $7 .
User Iman Shafiei
by
7.2k points