64.9k views
1 vote
The heights of the children at a summer camp are normally distributed with a mean of 54 in. and a standard deviation of 2.4 in. Enter the height of a child, whose z-score is 1.5, in the box. Round your answer to the nearest tenth.

2 Answers

2 votes

Answer:

57.6

Explanation:

Took the test

User Inikulin
by
7.4k points
1 vote
The z-score is a measure of how many standard deviations the value is from the mean. A z-score of 1.5 means that the value is 1.5 standard deviations above the mean.

1.5 x 2.4 = 3.6
54 + 3.6 = 57.6

Answer:
57.6 in

The formula is:
x = zσ + μ

z : z-score (1.5)
σ : standard deviation (2.4)
μ : mean (54)

Answer:
x = 57.6
User Kiewic
by
6.9k points