menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Another company offers a rate of $0.05 per minute.How would you find the unit rate per hour?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Another company offers a rate of $0.05 per minute.How would you find the unit rate per hour?
asked
Jan 26, 2017
22.9k
views
5
votes
Another company offers a rate of $0.05 per minute.How would you find the unit rate per hour?
Mathematics
middle-school
Mark Rabjohn
asked
by
Mark Rabjohn
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
Gotta family to feed gotta family to feed
Moethata
answered
Jan 27, 2017
by
Moethata
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
I am guessing you would multiply 0.05 by 60 because 60 minutes are in 1 hour
Elsammak
answered
Feb 1, 2017
by
Elsammak
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org