22.9k views
5 votes
Another company offers a rate of $0.05 per minute.How would you find the unit rate per hour?

2 Answers

6 votes
Gotta family to feed gotta family to feed
User Moethata
by
7.7k points
4 votes
I am guessing you would multiply 0.05 by 60 because 60 minutes are in 1 hour

User Elsammak
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories