225k views
1 vote
A candle is 10 in. tall after burning for 2 hours. After 3 hours, it is 8.5 in. tall. How tall will the candle be after 6 hours?

22 in.
2 in.
1.5 in.
4 in.

User Thevan
by
5.8k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Option D. 4 inches.

Explanation:

A candle is 10 inches tall after burning for 2 hours

It is 8.5 inches tall after burning for 3 hours.

The length reduced per hour = 10 - 8.5 = 1.5 inches

It is given that after 3 hours candle is 8.5 inches tall, so to find the length after 6 hours we calculate the reduction of of next 3 hours.

In next 3 hours candle will burn = 1.5 × 3 = 4.5 inches

after 3 hours length of candle was = 8.5 inches

after next 3 hours length would be = 8.5 - 4.5 = 4 inches

After 6 hours candle would be 4 inches tall.

User Michael Richardson
by
6.9k points
1 vote
The correct answer among all the other choices is 4 in. The candle will be 4 in. tall after 6 hours since there is a difference of 1.5 in. per hour based on the information. Thank you for posting your question. I hope this answer helped you. Let me know if you need more help.