Answer:
Option D. 4 inches.
Explanation:
A candle is 10 inches tall after burning for 2 hours
It is 8.5 inches tall after burning for 3 hours.
The length reduced per hour = 10 - 8.5 = 1.5 inches
It is given that after 3 hours candle is 8.5 inches tall, so to find the length after 6 hours we calculate the reduction of of next 3 hours.
In next 3 hours candle will burn = 1.5 × 3 = 4.5 inches
after 3 hours length of candle was = 8.5 inches
after next 3 hours length would be = 8.5 - 4.5 = 4 inches
After 6 hours candle would be 4 inches tall.