62.4k views
3 votes
How many feet would a person have to cover to prepare a meal in Kitchen A?

300 feet
460 feet
500 feet
540 feet


2. How many feet would a person have to cover to prepare a meal in Kitchen B?
300 feet
400 feet
480 feet
520 feet


3. How many feet would a person have to cover to prepare a meal in Kitchen C?
400 feet
520 feet
550 feet
600 feet


4. The distance covered by the cook in Triangle A equals _______________ eighteen-inch steps.
6,480
540
360
347


5. The distance covered by the cook in Triangle B equals _______________ eighteen-inch steps.
480
500
5,760
320


6. The distance covered by the cook in Triangle C equals__________eighteen-inch steps.
347
520
6,240
9,360

How many feet would a person have to cover to prepare a meal in Kitchen A? 300 feet-example-1
User Redzack
by
8.5k points

2 Answers

3 votes
1. 540
2. 480
3.525
you do the rest
User Incubus
by
8.6k points
3 votes

Answer:

1. Option D

2. Option C

3. Option B

4. Option D

5. Option D

6. Option A

Explanation:

1. From the figure attached we take kitchen A (triangle A),

Distance between stove and sink = 16 feet

Distance covered in 15 trips = 16×15 = 240 feet

Distance between stove and fridge = 16 feet

Distance covered in 5 trips = 16×5 = 80 feet

Distance between sink and fridge = 22 feet

Distance covered in 10 trips = 22×10 = 220 feet

Total distance covered to prepare a meal = 240 + 80 + 220 = 540 feet

Option D is correct.

2. Now we take kitchen B ( triangle B)

Distance between stove and sink = 16 feet

Distance covered in 15 trips = 16×15 = 240 feet

Distance between stove and fridge = 16 feet

Distance covered in 5 trips = 16×5 = 80 feet

Distance between sink and fridge = 16 feet

Distance covered in 10 trips = 16×10 = 160 feet

Total distance covered to prepare a meal = 240 + 80 + 160 = 480 feet

Option C. is correct.

3. For kitchen C.

Distance between stove and sink = 15 feet

Distance covered in 15 trips = 15×15 = 225 feet

Distance between stove and fridge = 15 feet

Distance covered in 5 trips = 15×5 = 75 feet

Distance between sink and fridge = 22 feet

Distance covered in 10 trips = 22×10 = 220 feet

Total distance covered to prepare a meal = 225 + 75 + 220 = 520 feet

Option B. is correct.

4. If cook covers 18 inch in one step then we have to find the steps covered in triangle A.

520 feet = 520×12 = 6240 inches

Since 18 inch = 1 step

Then 6240 inches =
(6240)/(18)=346.67

≈ 347 steps

Option D. is correct

5. Distance covered by the cook in triangle B = 480 feet

since 1 feet = 12 inches

Therefore, 480 feet = 12×480 = 5760 inches

Now 18-inch steps =
(5760)/(18)

= 320 steps

Option D. is correct

6. Distance covered by the cook in triangle C = 520 feet

since 1 feet = 12 inches

Therefore, 520 feet = 12×520 = 6240 inches

Now 18-inch steps in 6240 inches =
(6240)/(18)=346.67

≈ 347 steps

Option A. is correct.

User MABVT
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.