62.4k views
3 votes
How many feet would a person have to cover to prepare a meal in Kitchen A?

300 feet
460 feet
500 feet
540 feet


2. How many feet would a person have to cover to prepare a meal in Kitchen B?
300 feet
400 feet
480 feet
520 feet


3. How many feet would a person have to cover to prepare a meal in Kitchen C?
400 feet
520 feet
550 feet
600 feet


4. The distance covered by the cook in Triangle A equals _______________ eighteen-inch steps.
6,480
540
360
347


5. The distance covered by the cook in Triangle B equals _______________ eighteen-inch steps.
480
500
5,760
320


6. The distance covered by the cook in Triangle C equals__________eighteen-inch steps.
347
520
6,240
9,360

How many feet would a person have to cover to prepare a meal in Kitchen A? 300 feet-example-1
User Redzack
by
7.1k points

2 Answers

3 votes
1. 540
2. 480
3.525
you do the rest
User Incubus
by
7.6k points
3 votes

Answer:

1. Option D

2. Option C

3. Option B

4. Option D

5. Option D

6. Option A

Explanation:

1. From the figure attached we take kitchen A (triangle A),

Distance between stove and sink = 16 feet

Distance covered in 15 trips = 16×15 = 240 feet

Distance between stove and fridge = 16 feet

Distance covered in 5 trips = 16×5 = 80 feet

Distance between sink and fridge = 22 feet

Distance covered in 10 trips = 22×10 = 220 feet

Total distance covered to prepare a meal = 240 + 80 + 220 = 540 feet

Option D is correct.

2. Now we take kitchen B ( triangle B)

Distance between stove and sink = 16 feet

Distance covered in 15 trips = 16×15 = 240 feet

Distance between stove and fridge = 16 feet

Distance covered in 5 trips = 16×5 = 80 feet

Distance between sink and fridge = 16 feet

Distance covered in 10 trips = 16×10 = 160 feet

Total distance covered to prepare a meal = 240 + 80 + 160 = 480 feet

Option C. is correct.

3. For kitchen C.

Distance between stove and sink = 15 feet

Distance covered in 15 trips = 15×15 = 225 feet

Distance between stove and fridge = 15 feet

Distance covered in 5 trips = 15×5 = 75 feet

Distance between sink and fridge = 22 feet

Distance covered in 10 trips = 22×10 = 220 feet

Total distance covered to prepare a meal = 225 + 75 + 220 = 520 feet

Option B. is correct.

4. If cook covers 18 inch in one step then we have to find the steps covered in triangle A.

520 feet = 520×12 = 6240 inches

Since 18 inch = 1 step

Then 6240 inches =
(6240)/(18)=346.67

≈ 347 steps

Option D. is correct

5. Distance covered by the cook in triangle B = 480 feet

since 1 feet = 12 inches

Therefore, 480 feet = 12×480 = 5760 inches

Now 18-inch steps =
(5760)/(18)

= 320 steps

Option D. is correct

6. Distance covered by the cook in triangle C = 520 feet

since 1 feet = 12 inches

Therefore, 520 feet = 12×520 = 6240 inches

Now 18-inch steps in 6240 inches =
(6240)/(18)=346.67

≈ 347 steps

Option A. is correct.

User MABVT
by
8.0k points