144k views
1 vote
Kate wants to buy a new bicycle from a sporting good store. The bicycle she wants normally sells for $360. The store has a sale were all bicycles cost 5/6 of the regular price. What is the sale price of the bicycle?

2 Answers

7 votes
360/6= 60

60x5= 300

the sale price of the bicycle is $300
User Cristian Vrabie
by
7.6k points
0 votes
360x5/6=$300
Adding random characters here.
User John Bandela
by
6.9k points