199k views
2 votes
A car accelerates uniformly from rest to a speed of 6.6 m/s in 6.5 s. Find the distance the car travels during this time.

User YingYang
by
7.2k points

2 Answers

1 vote
it traveled 39.6 meters
User Ilesh Patel
by
6.8k points
1 vote

Answer:

Distance covered by the car, s = 21.56 meters

Step-by-step explanation:

Given that,

Initially, the car is at rest, u = 0

It reaches a speed, final speed, v = 6.6 m/s

Time, t = 6.5 s

We need to find the distance covered by the car during this time. Firstly, we can find the acceleration of the car using equation of motion as :


v=u+at


6.6=0+a* 6.5


a=1.01\ m/s^2

Now using third equation of motion to find distance (s) as :


s=(v^2-u^2)/(2a)


s=((6.6)^2)/(2* 1.01)

s = 21.56 meters

So, the distance traveled by the car during 6.5 seconds is 21.56 meters. Hence, this is the required solution.

User GlassHalfAwesome
by
7.1k points