menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The cost of 7 scarves is $61.25. What is the unit price?
asked
Sep 14, 2022
39.0k
views
25
votes
The cost of 7 scarves is $61.25. What is the unit price?
Mathematics
college
Woezelmann
asked
by
Woezelmann
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
$8.75 per scarves , divide 61.25 by 7
Scott Carlson
answered
Sep 17, 2022
by
Scott Carlson
7.9k
points
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
10
votes
Answer:
$8.75
Explanation:
$61.25/7 = 8.75
AlokeT
answered
Sep 18, 2022
by
AlokeT
9.5k
points
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
ā Prev Question
Next Question ā
Related questions
asked
Sep 26, 2021
130k
views
The cost of 5 scarves is $61.25. What is the unit price?
Anusha Pachunuri
asked
Sep 26, 2021
by
Anusha Pachunuri
7.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
130k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org