39.0k views
25 votes
The cost of 7 scarves is $61.25. What is the unit price?

User Woezelmann
by
7.3k points

2 Answers

7 votes
$8.75 per scarves , divide 61.25 by 7
User Scott Carlson
by
7.9k points
10 votes

Answer:

$8.75

Explanation:

$61.25/7 = 8.75

User AlokeT
by
9.5k points

Related questions

2 answers
4 votes
130k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories