38.9k views
25 votes
The cost of 7 scarves is $61.25. What is the unit price?

User Woezelmann
by
4.8k points

2 Answers

7 votes
$8.75 per scarves , divide 61.25 by 7
User Scott Carlson
by
5.5k points
10 votes

Answer:

$8.75

Explanation:

$61.25/7 = 8.75

User AlokeT
by
6.5k points