menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The cost of 7 scarves is $61.25. What is the unit price?
asked
Sep 14, 2022
38.9k
views
25
votes
The cost of 7 scarves is $61.25. What is the unit price?
Mathematics
college
Woezelmann
asked
by
Woezelmann
4.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
$8.75 per scarves , divide 61.25 by 7
Scott Carlson
answered
Sep 17, 2022
by
Scott Carlson
5.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
10
votes
Answer:
$8.75
Explanation:
$61.25/7 = 8.75
AlokeT
answered
Sep 18, 2022
by
AlokeT
6.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.7m
answers
Other Questions
Solve for y in terms of x. 2/3y - 4 = x y = x + 6 y = -x + 4 y = -x + 6 y = x + 4
Use the normal model n(11371137,9696) for the weights of steers. a) what weight represents the 3737thth percentile? b) what weight represents the 9999thth percentile? c) what's the iqr of the weights
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org