68.2k views
0 votes
A 2 liter bottle of Coke for $1.39 or a 12 pack of 12 ounce cans of Pepsi for $3.49. Which is the better deal?

User CoolEsh
by
7.2k points

2 Answers

2 votes
2 liter bottle of coke for $1.39
User Itsmichaelwang
by
7.0k points
4 votes

Answer:

2 liters of coke is a better deal than Pepsi.

Explanation:

A 2 liter bottle of Coke for $1.39.

1 liter coke will cost =
(1.39)/(2) = $0.695

-------------------------------------------------------------------------------------------------

12 pack of 12 ounce cans of Pepsi for $3.49.

Means we have 1 pack of 12 ounce cans for =
(3.49)/(12) = $0.291

1 ounce = 0.0296 liters

12 ounce =
12*0.0296 = 0.3552 liters

We get now that 0.3552 liters of Pepsi is for $0.291

1 liter of Pepsi will cost =
(0.291)/(0.3552) = $0.819

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Comparing both per liter costs, we can see that 2 liters of coke is a better deal than Pepsi.

User Renger
by
6.9k points