68.3k views
0 votes
A 2 liter bottle of Coke for $1.39 or a 12 pack of 12 ounce cans of Pepsi for $3.49. Which is the better deal?

User CoolEsh
by
8.5k points

2 Answers

2 votes
2 liter bottle of coke for $1.39
User Itsmichaelwang
by
8.2k points
4 votes

Answer:

2 liters of coke is a better deal than Pepsi.

Explanation:

A 2 liter bottle of Coke for $1.39.

1 liter coke will cost =
(1.39)/(2) = $0.695

-------------------------------------------------------------------------------------------------

12 pack of 12 ounce cans of Pepsi for $3.49.

Means we have 1 pack of 12 ounce cans for =
(3.49)/(12) = $0.291

1 ounce = 0.0296 liters

12 ounce =
12*0.0296 = 0.3552 liters

We get now that 0.3552 liters of Pepsi is for $0.291

1 liter of Pepsi will cost =
(0.291)/(0.3552) = $0.819

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Comparing both per liter costs, we can see that 2 liters of coke is a better deal than Pepsi.

User Renger
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories