8.0k views
2 votes
find the unit price for each offer to determine which is the better buy: 6 paperback books for $19.00 or 8 paperback books for $26.00

User Sauumum
by
7.7k points

1 Answer

3 votes
$19/6 books
=$3.17/book

$26/8 books
=$3.25/book

Therefore, 6 books for $19 is cheaper than 8 books for $26.
User Strong Liu
by
8.0k points