menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
find the unit price for each offer to determine which is the better buy: 6 paperback books for $19.00 or 8 paperback books for $26.00
asked
Jul 24, 2017
8.0k
views
2
votes
find the unit price for each offer to determine which is the better buy: 6 paperback books for $19.00 or 8 paperback books for $26.00
Mathematics
high-school
Sauumum
asked
by
Sauumum
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
$19/6 books
=$3.17/book
$26/8 books
=$3.25/book
Therefore, 6 books for $19 is cheaper than 8 books for $26.
Strong Liu
answered
Jul 28, 2017
by
Strong Liu
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 16, 2024
14.6k
views
Find the unit price for each offer to determine which by six pack books for $19 or a paperback books for $26
Jarod Law Ding Yong
asked
Dec 16, 2024
by
Jarod Law Ding Yong
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
14.6k
views
asked
Jul 4, 2024
166k
views
18. BOOKS The library is having a book sale. Hardcover books sell for $4 each, and paperback books are $2 each. If Connie spends $26 for 8 books, how many hardcover books did she buy?
Mirek Pluta
asked
Jul 4, 2024
by
Mirek Pluta
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
166k
views
asked
Sep 6, 2024
32.2k
views
Mr. Comey is selling books. He sells hardcover books for $4 each and paperback books for $2 each. If he sold 8 books and made $26, how many of each type did Mr. Comey sell?
Valeriy Solovyov
asked
Sep 6, 2024
by
Valeriy Solovyov
7.3k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
32.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org