51.1k views
0 votes
At the movies, you order 3 boxes of popcorn and a bottle of water. The cost of the bottle of water is $1.75. Your total cost is $9.25. Write and solve an equation to find the cost of one box of popcorn.

User Breton
by
8.2k points

2 Answers

4 votes
9.25-1.75= 7.5. So, 7.5/3= $2.5 for one bag of popcorn.

Hope that helps.
User Norbdum
by
8.9k points
2 votes
x=cost of one box of popcorn.
we can suggest this equation:

3x+1.75=9.25

3x=9.25-1.75
3x=7.5
x=7.5/3
x=2.5

Answer: the equation to find the cost of one box of popcorn is 3x+1.75=9.25, and the cost of one box of popcorn is $2.5.
User Umriyaev
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories