68.7k views
5 votes
The rate and unit rate for $7.96 for 5 lbs

User Jpdus
by
6.7k points

1 Answer

4 votes
Once you round you will basically be buying $1.60 per lbs when you round so multiply that times 5 and you should become close or exact with your answer.
User Grw
by
7.2k points