68.7k views
5 votes
The rate and unit rate for $7.96 for 5 lbs

User Jpdus
by
7.6k points

1 Answer

4 votes
Once you round you will basically be buying $1.60 per lbs when you round so multiply that times 5 and you should become close or exact with your answer.
User Grw
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.